Застосування сульфасалазину у лікуванні імуноглобулін а (iga)-васкуліту у педіатричній практиці

N. Makieieva, Yu. Odinets, I. Poddubnaya, K. Chaika

Анотація


Згідно з останньою міжнародною конференцією з номенклатури, діагностики та лікування васкулітів (Чапел—Хілл, 2012), пурпура Шенлейна—Геноха отримала нову назву IgA-васкуліт. Вважається, що збільшення синтезу IgA є компенсаторним механізмом у відповідь на запальну реакцію, що розвинулася. Клінічна картина IgA-васкуліту характеризується ураженням шкіри, суглобів, шлунково-кишкового тракту і нирок. Труднощі в діагностиці на ранніх стадіях та імовірність розвитку ускладнень роблять IgA-васкуліт однією з найактуальніших проблем педіатрії. IgA-васкуліт зазвичай являє собою захворювання з доброякісним перебігом. Лікування васкуліту є складним завданням, особливо за наявності двох і більше поєднаних синдромів. Базисна терапія включає застосування антиагрегантної, антикоагулянтної терапії, за показаннями — глюкокортикостероїдів (ГКС), цитостатиків. Останнім часом в лікуванні даного захворювання увагу лікарів привертає застосування сульфасалазину, однак повідомлення про його застосування у дітей обмежені. За рецидивного перебігу шкірного синдрому, розвитку нефриту показані альтернативні види терапії.
Мета: привернути увагу педіатрів до застосування препаратів, що не входять в базисну терапію IgA-васкуліту.
Клінічний випадок. Наведений опис клінічного випадку IgA-васкуліту у дитини 17 років. На підставі оцінки анамнезу, клінічного огляду, проведення лабораторних та інструментальних методів обстеження і диференціального діагнозу встановлено діагноз IgA-васкуліту. Особливістю описаного випадку є стійкий геморагічний синдром з нетиповою локалізацією висипу, що розповсюджується на спину і пахвові западини, рецидивний при проведенні базисної терапії і на тлі проведення сеансів плазмаферезу та пульс-терапії солумедролом.
Висновки. Застосування сульфасалазину ефективне у лікуванні IgA-васкуліту.
Дослідження виконані відповідно до принципів Гельсінської Декларації. Протокол дослідження ухвалений Локальним етичним комітетом установи. На проведення досліджень було отримано поінформовану згоду батьків дитини.Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів.

Ключові слова


IgA-васкуліт; сульфасалазин; діти

Повний текст:

PDF (Русский)

Посилання


Lyskina GA, Zinoviev GA. (2010). Some aspects of the development, course and treatment of Shonlein—Henoch disease in children. Pediatrics. 89;6: 132—136.

Nasonov EL. (2002). The use of sulfasalazine in rheumatology: new data. Ukrainian rheumatology journal. 2(8): 9—14.

Semenovih AG. (2008). The features and approaches of pharmacotherapy of the modern course of Shonlein—Henoch purpura in adults. PhD work. Moscow: 127.

Ting TV. (2014). Diagnosis and management of cutaneous vasculitis in children. Pediatr Clin North Am. 61(2): 321—46. Epub 2014 Jan 21. https://doi.org/10.1016/j.pcl.2013.11.007; PMid:24636649


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.